Hasičské Desatero

1.Nehledej v dobrovolném sboru hasičském ni zisku,ni slávy,nýbrž jen povinnosti bratrské pomoci v neštěstí.

2.Jsi-li hasičským dobrovolníkem,buď jim celou duší a celým tělem,nemáš-li dobré vůle,nejsi dobrovolníkem a jsi dobré věci na obtíž.

3.Buď obětavý a statečný,ale jednej vždy s rozvahou,zbytečně nevydávej se v nebezpečí a dbej v činnosti hasičské svého zdraví.

4.Jsi-li činovníkem,nevypínej se nad jiné,ale pamatuj,že ti, kteří Tě zvolili,očekávají od Tebe činnosti zvýšenou a všechny přednosti těla a duše.

5.Bratry své považuj za rodné,jsi-li vzdálenější,neprohrdej jimi,ale hleď.

6.Pamatuj,že na hasičském dobrovolníku se žádá povaha přímá,šlechtěná a vlastenecká ,v pospolitém jednání počestná a vlídná.

7.Užitečnost hasičského zřízení dokazuje se lépe skutky něž slovy,ale zájmy hasičského dlužno vždy a všude slušným způsobem hájit.

8.Nevyvolávej ve spolku různé spory a pohoršení,ale příčin se kvůle dobré věci,abys všeliké neshody přátelským způsobem zamezil nebo usmířil.

9.Máš-li na sobě čestný stejnokroj hasičského dobrovolníka,pamatuj že nevhodným způsobem a chováním nezpůsobíš hanbu nejen sobě,ale i zařízení,jehož odznak nosíš.

10.Jsi-li členem hasičské dobrovolnosti,pak se tímto desaterem řiď a pak budeš dobrým hasičským dobrovolníkem.